Jaký hardware pro
práci a rendering ve V-Ray?

PC sestavy pro
práci a rendering ve V-Ray

Chcete mít jistotu, že váš nový počítač
bude pro V-Ray ten nejlepší?

Konfigurátor PC sestav pro V-Ray

Jak funguje V-Ray rendering

3D vizualizační programy jako V-Ray ze své podstaty využívají dostupný výkon počítače na maximum - při výpočtu zatěžují na 100% všechna jádra procesoru (nebo v případě GPU renderingu všechna výpočetní jádra grafické karty). Investice do rychlého hardware se zásadně projeví na rychlosti výpočtu vizualizací. Jak urychlit V-Ray rendering bez výměny počítače?

V-Ray umí počítat vizualizace (renderovat) několika způsoby:

  • pomocí procesoru (CPU rendering)
  • pomocí grafické karty (GPU rendering)*
  • současně pomocí procesoru i grafické karty (tzv. hybridní CPU/GPU rendering)*

* vyžaduje investici do výkonné grafické karty nVidia

A jaký HW pro rendering? Měřené benchmarky výrobce (angl.)

CPU rendering je stále nejpoužívanějším způsobem výpočtu: podporuje všechny prvky V-Ray, v případě nedostatku paměti lze do většiny počítačů paměť snadno doplnit, výkonné vícejádrové procesory jsou na trhu snadno dostupné. GPU nebo hybridní CPU/GPU rendering může přinést další zvýšení rychlosti výpočtů. Přínos GPU výpočtů může být různý v závislosti na počtu a rychlosti výpočetních jednotek CUDA samotné grafické karty, ovladačích, dostupné paměti apod. Doporučujeme pouze pro uživatele dobře obeznámené s možnostmi i limity těchto technologií. Samozřejmostí je nutnost investice do výkonných desktopových grafických karet nVidia RTX.

Notebook nebo stolní počítač?

Jak už bylo řečeno dříve, V-Ray při výpočtu vizualizace zatěžuje všechna jádra procesoru na 100% - na rozdíl od valné většiny jiných aplikací včetně 2D grafických programů. Výpočet vizualizace ve vysoké kvalitě či rozlišení může trvat i desítky minut (nebo hodiny), takže potřebujeme počítač, který je schopen dlouhodobě snášet vysokou zátěž a dobře odvádí teplo. Většina notebooků ale není bohužel konstruovaná na podobné zacházení a také procesory do notebooků jsou vyjma specializovaných modelů určeny spíše pro jiný typ použití. Co s tím?

Jsou tedy notebooky pro práci ve V-Ray špatnou volbou? Rozhodně ne, nicméně nejvhodnější použití pak nebude časté renderování složitých fotorealistických vizualizací, ale spíše příprava scén, texturování a tvorba méně náročných vizualizací. V případě časté potřeby náročných fotorealistických výpočtů se poohlédněte spíše po stolním počítači, eGPU řešení nebo specializovaných cloudových služeb - více viz. jak urychlit V-Ray rendering bez výměny počítače?

Obecná doporučení pro hardware

Procesor (CPU)

Rychlý vícejádrový procesor Intel nebo AMD. Pokud budete procesor(y) používat pro výpočet vizualizací a animací (rendering), což je stále nejčastěji využívaný postup, zvažte investici do opravdu výkonného procesoru s velkým počtem jader a vysokou taktovací frekvencí.

Grafická karta (GPU)

Pokud nebudete grafickou kartu používat pro výpočty vizualizací, stačí vám pro běžnou práci standardní grafická karta střední třídy (viz. systémové požadavky na vaši hostitelskou aplikaci typu SketchUp, Rhino, Cinema 4D, 3ds max apod.).

Zcela odlišná situace nastává v případě, že budete grafickou kartu používat i pro rendering ve V-Ray. Zde nároky na výkon a paměť grafické karty rapidně rostou. V tuto chvíli na GPU rendering doporučujeme specializované grafické karty nVidia řady RTX.

Paměť (RAM)

Nároky na paměť RAM se odvíjejí od náročnosti vašeho projektu. Pro menší projekty je minimum alespoň 8GB, seriózní práci počítejte alespoň s 16 GB RAM, složité projekty mohou ale vyžadovat 32 - 128 GB RAM.

Jak urychlit V-Ray rendering bez výměny počítače?

  • síťový rendering: do výpočtu zapojíte i vaše další (výkonnější) počítače na lokální síti. Na těchto počítačích však musí být nainstalován tzv. V-Ray Render Node, což je levnější varianta programu, určená pouze pro tyto účely. Více informací >

  • cloud rendering: váš projekt pošlete po internetu do výpočetní farmy společnosti Chaosgroup, kde se na výpočtu podílejí desítky až stovky výkonných počítačů. Výsledek si pak stáhnete. Více informací >

  • eGPU: renderování prostřednictvím výkonné externí grafické karty. Vyžaduje počítač s portem Thunderbolt 3*, kompatibilní eGPU box a výkonnou grafickou kartu nVidia (doporučujeme řadu RTX).

* eGPU rendering ve V-Ray není podporován na macOS z důvodu nedostupnosti ovladačů pro nové karty nVidia

Potřebujete poradit?

Nejste si jisti ohledně výběru hardware? Rádi Vám poradíme.

kontaktujte nás